You are currently viewing Sztuczne światło jak słoneczne

Sztuczne światło jak słoneczne

Mimo całego naszego technologicznego zaawansowania ogromnym problemem jest nadal oświetlenie budynków – do tej pory nie udawało się uzyskać we wnętrzach światła, które byłoby w pełni zgodne z naturalnym. Teraz jednak pojawił się wynalazek, który może doprowadzić do wyparcia z budynków okien.

Przy wykorzystaniu nanotechnologii włoskiej firmy CoeLux udało się odtworzyć w sztucznych warunkach rozpraszanie Rayleigha – proces zachodzący w ziemskiej atmosferze, dzięki któremu światło dzienne wygląda właśnie tak a nie inaczej. Osiągnięcie tego efektu nie było łatwe – profesor Paolo Di Trapani pracował nad tym ponad dekadę, lecz efekt był warty całej włożonej pracy – udało się uzyskać źródło światła, które może zastąpić zwykłe okno.

Za źródło światła służy tu projektor ledowy, który emituje białe światło, a za całą resztę odpowiada zaawansowana optyka – dzięki niej sztuczne światło ma wszystkie właściwości światła naturalnego, a montując taki projektor na suficie skutecznie można kogoś oszukać, że to okno, całość jest bowiem bardzo cienka.
Oznacza to, że możliwe będzie danie naturalnego światła biurom, do tej pory białym i sterylnym przez to, że dociera tam jedynie światło ze świetlówek, a także da architektom zupełnie nowe możliwości – będą oni mogli tworzyć okna nawet w samym środku budynków, a przez okna to wpadać będzie światło prawie naturalne.

Co więcej możliwa jest symulacja światła w różnych regionach świata – dlatego mając takie światło będziemy mogli poczuć się w środku zimy jakbyśmy spędzali wakacje nad Morzem Śródziemnym.

Na razie jedynym minusem tego rozwiązania jest jego cena – kosztuje ono dziesiątki tysięcy dolarów, lecz wraz z masową produkcją ma ona drastycznie spaść.