You are currently viewing Włókna LED

Włókna LED

LEDowe nici -wynalazek koreańskiego instytutu zaawansowanych technologii KAIST, wydaje się potencjalnie służyć właśnie jako włókniste, świecące wploty, albo też po prostu jako podstawa do tworzenia wyświetlających obrazy tkanin. Dotychczas znane prototypy elastycznych wyświetlaczy opierały się na stosunkowo twardym podłożu. Rozwiązanie Koreańczyków to coś zupełnie innego.
W celu uzyskania diod LEDowych w formie nici naukowcy zanurzają włóknisty materiał o nazwie polietylen tereftalat w roztworze poli (3,4-dioksyetylenotiofenu) z polistyrenem sulfonowanym (PEDOT: PSS) a następnie suszą go w temperaturze 130 °C. Potem ponownie zanurzają w materiale o nazwie polifenylenowinylen – polimerze wykorzystywanym w budowie wyświetlaczy OLED. Po ponownym osuszeniu włókna są pokrywane mieszanką fluorku litu aluminium (LiF/Al.).

Naukowcy opisujący swoją technikę w czasopiśmie specjalistycznym „Advanced Electronic Materials”, podkreślają jej efektywność w porównaniu z innymi technikami nanoszenia materiałów LED na małe cylindryczne struktury.<img src=”http://ledesco.pl/stara123/wp-content/uploads/2017/05/1234.png” alt=”” width=”713″ height=”323″ class=”aligncenter size-full wp-image-2719″ />