Sieci Li-Fi (Light Fidelity)

Nowe rozwiązanie transmisji danych nazywane Li-Fi (Light Fidelity) jest całkowicie rewolucyjną technologią dla sieci bezprzewodowej, wykorzystującą światło do przesyłania danych. Jedną z wielu zalet w porównaniu z tradycyjnymi Wi-Fi (Wireless Fidelity) systemów jest jej niezwykła szybkość transmisji oraz niskie koszty inwestycyjne. W porównaniu z bezprzewodowym dostępem do Internetu, technologii Li-Fi jest dużo szybsza, zużywa znacznie mniej energii, jest o wiele bardziej bezpieczna, nie powoduje żadnych problemów EMC (czyli nie będzie powodować zakłócenia innych elementów elektrycznych, jak to może być w przypadku połączeń Wi-Fi) i nie powoduje problemów zdrowotnych (pole elektromagnetyczne). Technologia Li-Fi dzieli się na dwa rodzaje. Jedna jest oparta na widzialnych dla człowieka częstotliwości światła wysłane przez nowoczesne diody LED.
Druga wykorzystuje technologię lasera podczerwieni, który działa w niewidocznym zakresie dla ludzkiego oka (znanej od dziesięcioleci technologii, która została wykorzystana na przykład w pilotach telewizyjnych.
Szybkość transmisji Li-Fi w zakresie widzialnym jest zwykle ograniczony do 100 megabitów na sekundę (LED), zaś technologia w podczerwieni (Laser) działa z szybkością 10 gigabitów na sekundę.
Patrząc z punktu widzenia rozwoju technologii, technologia laserowa podczerwieni jest najbardziej obiecującym narzędziem do osiągnięcia szybkości transferu danych.